E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kalenneren grbeln, planen, tfteln (D)ruminer, se creuser la te (F)
Stammformen kalennerenkalennertgekalennert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkalenneren
dukalenners
hien/si,hatt/etkalennert
mirkalenneren
dirkalennert
sikalenneren
Pass compos
echhugekalennert
duhuesgekalennert
hien/si,hatt/ethuetgekalennert
mirhugekalennert
dirhuttgekalennert
sihugekalennert
Plus-que-parfait
echhatgekalennert
duhasgekalennert
hien/si,hatt/ethatgekalennert
mirhategekalennert
dirhatgekalennert
sihategekalennert
Futur I
echwäert kalenneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekalennert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalenneren
dugéifskalenneren
hien/si,hatt/etgéifkalenneren
mirgéifekalenneren
dirgéiftkalenneren
sigéifekalenneren
Conditionnel Pass compos
echhttgekalennert
duhssgekalennert
hien/si,hatt/ethttgekalennert
mirhättegekalennert
dirhttgekalennert
sihättegekalennert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalenner!
Plurielkalennert!
gekalennert
kalenneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles