E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kalibréieren kalibrieren (D)calibrer (F)
Stammformen kalibréierenkalibréiertkalibréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkalibréieren
dukalibréiers
hien/si,hatt/etkalibréiert
mirkalibréieren
dirkalibréiert
sikalibréieren
Passé composé
echhukalibréiert
duhueskalibréiert
hien/si,hatt/ethuetkalibréiert
mirhukalibréiert
dirhuttkalibréiert
sihukalibréiert
Plus-que-parfait
echhatkalibréiert
duhaskalibréiert
hien/si,hatt/ethatkalibréiert
mirhatekalibréiert
dirhatkalibréiert
sihatekalibréiert
Futur I
echwäert kalibréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalibréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalibréieren
dugéifskalibréieren
hien/si,hatt/etgéifkalibréieren
mirgéifekalibréieren
dirgéiftkalibréieren
sigéifekalibréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkalibréiert
duhässkalibréiert
hien/si,hatt/ethättkalibréiert
mirhättekalibréiert
dirhättkalibréiert
sihättekalibréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalibréier!
Plurielkalibréiert!
kalibréiert
kalibréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles