E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akalkuléieren einkalkulieren, einrechnen (D)inclure dans ses calculs (F)to count in (E)
Stammformen akalkuléierenkalkuléiert anakalkuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkalkuléieren an
dukalkuléiers an
hien/si,hatt/etkalkuléiert an
mirkalkuléieren an
dirkalkuléiert an
sikalkuléieren an
Passé composé
echhunnakalkuléiert
duhuesakalkuléiert
hien/si,hatt/ethuetakalkuléiert
mirhunnakalkuléiert
dirhuttakalkuléiert
sihunnakalkuléiert
Plus-que-parfait
echhatakalkuléiert
duhasakalkuléiert
hien/si,hatt/ethatakalkuléiert
mirhatenakalkuléiert
dirhatakalkuléiert
sihatenakalkuléiert
Futur I
echwäert akalkuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akalkuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakalkuléieren
dugéifsakalkuléieren
hien/si,hatt/etgéifakalkuléieren
mirgéifenakalkuléieren
dirgéiftakalkuléieren
sigéifenakalkuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättakalkuléiert
duhässakalkuléiert
hien/si,hatt/ethättakalkuléiert
mirhättenakalkuléiert
dirhättakalkuléiert
sihättenakalkuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalkuléier an!
Plurielkalkuléiert an!
akalkuléiert
akalkuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kalkuléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles