E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kalkuléieren kalkulieren (D)calculer (F)calculate (E)
Stammformen kalkuléierenkalkuléiertkalkuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkalkuléieren
dukalkuléiers
hien/si,hatt/etkalkuléiert
mirkalkuléieren
dirkalkuléiert
sikalkuléieren
Passé composé
echhukalkuléiert
duhueskalkuléiert
hien/si,hatt/ethuetkalkuléiert
mirhukalkuléiert
dirhuttkalkuléiert
sihukalkuléiert
Plus-que-parfait
echhatkalkuléiert
duhaskalkuléiert
hien/si,hatt/ethatkalkuléiert
mirhatekalkuléiert
dirhatkalkuléiert
sihatekalkuléiert
Futur I
echwäert kalkuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalkuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalkuléieren
dugéifskalkuléieren
hien/si,hatt/etgéifkalkuléieren
mirgéifekalkuléieren
dirgéiftkalkuléieren
sigéifekalkuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättkalkuléiert
duhässkalkuléiert
hien/si,hatt/ethättkalkuléiert
mirhättekalkuléiert
dirhättkalkuléiert
sihättekalkuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalkuléier!
Plurielkalkuléiert!
kalkuléiert
kalkuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akalkuléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles