E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kalkul-éier-en kalkulieren (D)calculer (F)calculate (E)
Stammformen kalkul-éier-enkalkul-éier-tkalkul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkalkul-éier-en
dukalkul-éier-s
hien/si,hatt/etkalkul-éier-t
mirkalkul-éier-en
dirkalkul-éier-t
sikalkul-éier-en
Passé composé
echhukalkul-éier-t
duhueskalkul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkalkul-éier-t
mirhukalkul-éier-t
dirhuttkalkul-éier-t
sihukalkul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkalkul-éier-t
duhaskalkul-éier-t
hien/si,hatt/ethatkalkul-éier-t
mirhatekalkul-éier-t
dirhatkalkul-éier-t
sihatekalkul-éier-t
Futur I
echwäert kalkul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalkul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalkul-éier-en
dugéifskalkul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkalkul-éier-en
mirgéifekalkul-éier-en
dirgéiftkalkul-éier-en
sigéifekalkul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkalkul-éier-t
duhässkalkul-éier-t
hien/si,hatt/ethättkalkul-éier-t
mirhättekalkul-éier-t
dirhättkalkul-éier-t
sihättekalkul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalkul-éier!
Plurielkalkul-éier-t!
kalkul-éier-t
kalkul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akalkul-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles