E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kalléieren beschlagen (D)caler (F)
Stammformen kalléierenkalléiertkalléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkalléieren
dukalléiers
hien/si,hatt/etkalléiert
mirkalléieren
dirkalléiert
sikalléieren
Passé composé
echhukalléiert
duhueskalléiert
hien/si,hatt/ethuetkalléiert
mirhukalléiert
dirhuttkalléiert
sihukalléiert
Plus-que-parfait
echhatkalléiert
duhaskalléiert
hien/si,hatt/ethatkalléiert
mirhatekalléiert
dirhatkalléiert
sihatekalléiert
Futur I
echwäert kalléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalléieren
dugéifskalléieren
hien/si,hatt/etgéifkalléieren
mirgéifekalléieren
dirgéiftkalléieren
sigéifekalléieren
Conditionnel Passé composé
echhättkalléiert
duhässkalléiert
hien/si,hatt/ethättkalléiert
mirhättekalléiert
dirhättkalléiert
sihättekalléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalléier!
Plurielkalléiert!
kalléiert
kalléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles