E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kall-éier-en beschlagen (D)caler (F)
Stammformen kall-éier-enkall-éier-tkall-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkall-éier-en
dukall-éier-s
hien/si,hatt/etkall-éier-t
mirkall-éier-en
dirkall-éier-t
sikall-éier-en
Passé composé
echhukall-éier-t
duhueskall-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkall-éier-t
mirhukall-éier-t
dirhuttkall-éier-t
sihukall-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkall-éier-t
duhaskall-éier-t
hien/si,hatt/ethatkall-éier-t
mirhatekall-éier-t
dirhatkall-éier-t
sihatekall-éier-t
Futur I
echwäert kall-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kall-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkall-éier-en
dugéifskall-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkall-éier-en
mirgéifekall-éier-en
dirgéiftkall-éier-en
sigéifekall-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkall-éier-t
duhässkall-éier-t
hien/si,hatt/ethättkall-éier-t
mirhättekall-éier-t
dirhättkall-éier-t
sihättekall-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkall-éier!
Plurielkall-éier-t!
kall-éier-t
kall-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles