E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kalleken kalken (D)chauler (F)
Stammformen kallekenkallektgekallekt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkalleken
dukalleks
hien/si,hatt/etkallekt
mirkalleken
dirkallekt
sikalleken
Pass compos
echhugekallekt
duhuesgekallekt
hien/si,hatt/ethuetgekallekt
mirhugekallekt
dirhuttgekallekt
sihugekallekt
Plus-que-parfait
echhatgekallekt
duhasgekallekt
hien/si,hatt/ethatgekallekt
mirhategekallekt
dirhatgekallekt
sihategekallekt
Futur I
echwäert kalleken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekallekt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalleken
dugéifskalleken
hien/si,hatt/etgéifkalleken
mirgéifekalleken
dirgéiftkalleken
sigéifekalleken
Conditionnel Pass compos
echhttgekallekt
duhssgekallekt
hien/si,hatt/ethttgekallekt
mirhättegekallekt
dirhttgekallekt
sihättegekallekt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkallek!
Plurielkallekt!
gekallekt
kalleken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entkallekenverkalleken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles