E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auskämm-en auskämmen (D)démêler (F)
Stammformen auskämm-enkämm-t ausausge-kämm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkämm-en aus
dukämm-s aus
hien/si,hatt/etkämm-t aus
mirkämm-en aus
dirkämm-t aus
sikämm-en aus
Passé composé
echhunnausge-kämm-t
duhuesausge-kämm-t
hien/si,hatt/ethuetausge-kämm-t
mirhunnausge-kämm-t
dirhuttausge-kämm-t
sihunnausge-kämm-t
Plus-que-parfait
echhatausge-kämm-t
duhasausge-kämm-t
hien/si,hatt/ethatausge-kämm-t
mirhatenausge-kämm-t
dirhatausge-kämm-t
sihatenausge-kämm-t
Futur I
echwäert auskämm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-kämm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskämm-en
dugéifsauskämm-en
hien/si,hatt/etgéifauskämm-en
mirgéifenauskämm-en
dirgéiftauskämm-en
sigéifenauskämm-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-kämm-t
duhässausge-kämm-t
hien/si,hatt/ethättausge-kämm-t
mirhättenausge-kämm-t
dirhättausge-kämm-t
sihättenausge-kämm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkämm aus!
Plurielkämm-t aus!
ausge-kämm-t
auskämm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kämm-enopkämm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles