E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kämm-en kämmen (D)peigner (F)
Stammformen kämm-enkämm-tge-kämm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkämm-en
dukämm-s
hien/si,hatt/etkämm-t
mirkämm-en
dirkämm-t
sikämm-en
Passé composé
echhuge-kämm-t
duhuesge-kämm-t
hien/si,hatt/ethuetge-kämm-t
mirhuge-kämm-t
dirhuttge-kämm-t
sihuge-kämm-t
Plus-que-parfait
echhatge-kämm-t
duhasge-kämm-t
hien/si,hatt/ethatge-kämm-t
mirhatege-kämm-t
dirhatge-kämm-t
sihatege-kämm-t
Futur I
echwäert kämm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kämm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkämm-en
dugéifskämm-en
hien/si,hatt/etgéifkämm-en
mirgéifekämm-en
dirgéiftkämm-en
sigéifekämm-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kämm-t
duhässge-kämm-t
hien/si,hatt/ethättge-kämm-t
mirhättege-kämm-t
dirhättge-kämm-t
sihättege-kämm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkämm!
Plurielkämm-t!
ge-kämm-t
kämm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskämm-enopkämm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles