E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kanoniséieren kanonisieren (D)canoniser (F)
Stammformen kanoniséierenkanoniséiertkanoniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkanoniséieren
dukanoniséiers
hien/si,hatt/etkanoniséiert
mirkanoniséieren
dirkanoniséiert
sikanoniséieren
Passé composé
echhukanoniséiert
duhueskanoniséiert
hien/si,hatt/ethuetkanoniséiert
mirhukanoniséiert
dirhuttkanoniséiert
sihukanoniséiert
Plus-que-parfait
echhatkanoniséiert
duhaskanoniséiert
hien/si,hatt/ethatkanoniséiert
mirhatekanoniséiert
dirhatkanoniséiert
sihatekanoniséiert
Futur I
echwäert kanoniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kanoniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkanoniséieren
dugéifskanoniséieren
hien/si,hatt/etgéifkanoniséieren
mirgéifekanoniséieren
dirgéiftkanoniséieren
sigéifekanoniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkanoniséiert
duhässkanoniséiert
hien/si,hatt/ethättkanoniséiert
mirhättekanoniséiert
dirhättkanoniséiert
sihättekanoniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkanoniséier!
Plurielkanoniséiert!
kanoniséiert
kanoniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles