E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abéien einbiegen (D)s'engager, tourner (F)to turn into (E)
Stammformen abéienbéit anagebéit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéien an
dubéis an
hien/si,hatt/etbéit an
mirbéien an
dirbéit an
sibéien an
Passé composé
echhunnagebéit
duhuesagebéit
hien/si,hatt/ethuetagebéit
mirhunnagebéit
dirhuttagebéit
sihunnagebéit
Plus-que-parfait
echhatagebéit
duhasagebéit
hien/si,hatt/ethatagebéit
mirhatenagebéit
dirhatagebéit
sihatenagebéit
Futur I
echwäert abéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebéit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabéien
dugéifsabéien
hien/si,hatt/etgéifabéien
mirgéifenabéien
dirgéiftabéien
sigéifenabéien
Conditionnel Passé composé
echhättagebéit
duhässagebéit
hien/si,hatt/ethättagebéit
mirhättenagebéit
dirhättagebéit
sihättenagebéit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéi an!
Plurielbéit an!
agebéit
abéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
béienëmbéienofbéienverbéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles