E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abéi-en einbiegen (D)s'engager, tourner (F)to turn into (E)
Stammformen abéi-enbéi-t anage-béi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéi-en an
dubéi-s an
hien/si,hatt/etbéi-t an
mirbéi-en an
dirbéi-t an
sibéi-en an
Passé composé
echhunnage-béi-t
duhuesage-béi-t
hien/si,hatt/ethuetage-béi-t
mirhunnage-béi-t
dirhuttage-béi-t
sihunnage-béi-t
Plus-que-parfait
echhatage-béi-t
duhasage-béi-t
hien/si,hatt/ethatage-béi-t
mirhatenage-béi-t
dirhatage-béi-t
sihatenage-béi-t
Futur I
echwäert abéi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-béi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabéi-en
dugéifsabéi-en
hien/si,hatt/etgéifabéi-en
mirgéifenabéi-en
dirgéiftabéi-en
sigéifenabéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-béi-t
duhässage-béi-t
hien/si,hatt/ethättage-béi-t
mirhättenage-béi-t
dirhättage-béi-t
sihättenage-béi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéi an!
Plurielbéi-t an!
age-béi-t
abéi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
béi-enëmbéi-enofbéi-enverbéi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles