E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kapitaliséieren kapitalisieren (D)capitaliser (F)
Stammformen kapitaliséierenkapitaliséiertkapitaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkapitaliséieren
dukapitaliséiers
hien/si,hatt/etkapitaliséiert
mirkapitaliséieren
dirkapitaliséiert
sikapitaliséieren
Passé composé
echhukapitaliséiert
duhueskapitaliséiert
hien/si,hatt/ethuetkapitaliséiert
mirhukapitaliséiert
dirhuttkapitaliséiert
sihukapitaliséiert
Plus-que-parfait
echhatkapitaliséiert
duhaskapitaliséiert
hien/si,hatt/ethatkapitaliséiert
mirhatekapitaliséiert
dirhatkapitaliséiert
sihatekapitaliséiert
Futur I
echwäert kapitaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kapitaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkapitaliséieren
dugéifskapitaliséieren
hien/si,hatt/etgéifkapitaliséieren
mirgéifekapitaliséieren
dirgéiftkapitaliséieren
sigéifekapitaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkapitaliséiert
duhässkapitaliséiert
hien/si,hatt/ethättkapitaliséiert
mirhättekapitaliséiert
dirhättkapitaliséiert
sihättekapitaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkapitaliséier!
Plurielkapitaliséiert!
kapitaliséiert
kapitaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles