E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakäppen hineinköpfen (D)marquer de la têe (football) (F)
Stammformen erakäppenkäppt eraneragekäppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäppen eran
dukäpps eran
hien/si,hatt/etkäppt eran
mirkäppen eran
dirkäppt eran
sikäppen eran
Passé composé
echhunneragekäppt
duhueseragekäppt
hien/si,hatt/ethueteragekäppt
mirhunneragekäppt
dirhutteragekäppt
sihunneragekäppt
Plus-que-parfait
echhateragekäppt
duhaseragekäppt
hien/si,hatt/ethateragekäppt
mirhateneragekäppt
dirhateragekäppt
sihateneragekäppt
Futur I
echwäert erakäppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragekäppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakäppen
dugéifserakäppen
hien/si,hatt/etgéiferakäppen
mirgéifenerakäppen
dirgéifterakäppen
sigéifenerakäppen
Conditionnel Passé composé
echhätteragekäppt
duhässeragekäppt
hien/si,hatt/ethätteragekäppt
mirhätteneragekäppt
dirhätteragekäppt
sihätteneragekäppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäpp eran!
Plurielkäppt eran!
eragekäppt
erakäppen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akäppenbekäppenkäppen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles