E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakäpp-en hineinköpfen (D)marquer de la têe (football) (F)
Stammformen erakäpp-enkäpp-t eranerage-käpp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäpp-en eran
dukäpp-s eran
hien/si,hatt/etkäpp-t eran
mirkäpp-en eran
dirkäpp-t eran
sikäpp-en eran
Passé composé
echhunnerage-käpp-t
duhueserage-käpp-t
hien/si,hatt/ethueterage-käpp-t
mirhunnerage-käpp-t
dirhutterage-käpp-t
sihunnerage-käpp-t
Plus-que-parfait
echhaterage-käpp-t
duhaserage-käpp-t
hien/si,hatt/ethaterage-käpp-t
mirhatenerage-käpp-t
dirhaterage-käpp-t
sihatenerage-käpp-t
Futur I
echwäert erakäpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-käpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakäpp-en
dugéifserakäpp-en
hien/si,hatt/etgéiferakäpp-en
mirgéifenerakäpp-en
dirgéifterakäpp-en
sigéifenerakäpp-en
Conditionnel Passé composé
echhätterage-käpp-t
duhässerage-käpp-t
hien/si,hatt/ethätterage-käpp-t
mirhättenerage-käpp-t
dirhätterage-käpp-t
sihättenerage-käpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäpp eran!
Plurielkäpp-t eran!
erage-käpp-t
erakäpp-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akäpp-enbekäpp-enkäpp-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles