E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmbéien umbiegen (D)tourner (F)to bend (E)
Stammformen ëmbéienbéit ëmëmgebéit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéien ëm
dubéis ëm
hien/si,hatt/etbéit ëm
mirbéien ëm
dirbéit ëm
sibéien ëm
Passé composé
echhunnëmgebéit
duhuesëmgebéit
hien/si,hatt/ethuetëmgebéit
mirhunnëmgebéit
dirhuttëmgebéit
sihunnëmgebéit
Plus-que-parfait
echhatëmgebéit
duhasëmgebéit
hien/si,hatt/ethatëmgebéit
mirhatenëmgebéit
dirhatëmgebéit
sihatenëmgebéit
Futur I
echwäert ëmbéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgebéit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmbéien
dugéifsëmbéien
hien/si,hatt/etgéifëmbéien
mirgéifenëmbéien
dirgéiftëmbéien
sigéifenëmbéien
Conditionnel Passé composé
echhättëmgebéit
duhässëmgebéit
hien/si,hatt/ethättëmgebéit
mirhättenëmgebéit
dirhättëmgebéit
sihättenëmgebéit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéi ëm!
Plurielbéit ëm!
ëmgebéit
ëmbéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéienbéienofbéienverbéien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles