E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mbi-en umbiegen (D)tourner (F)to bend (E)
Stammformen mbi-enbi-t mmge-bi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbi-en m
dubi-s m
hien/si,hatt/etbi-t m
mirbi-en m
dirbi-t m
sibi-en m
Pass compos
echhunnmge-bi-t
duhuesmge-bi-t
hien/si,hatt/ethuetmge-bi-t
mirhunnmge-bi-t
dirhuttmge-bi-t
sihunnmge-bi-t
Plus-que-parfait
echhatmge-bi-t
duhasmge-bi-t
hien/si,hatt/ethatmge-bi-t
mirhatenmge-bi-t
dirhatmge-bi-t
sihatenmge-bi-t
Futur I
echwäert mbi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-bi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmbi-en
dugéifsmbi-en
hien/si,hatt/etgéifmbi-en
mirgéifenmbi-en
dirgéiftmbi-en
sigéifenmbi-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-bi-t
duhssmge-bi-t
hien/si,hatt/ethttmge-bi-t
mirhttenmge-bi-t
dirhttmge-bi-t
sihttenmge-bi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbi m!
Plurielbi-t m!
mge-bi-t
mbi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abi-enbi-enofbi-enverbi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles