E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

karamellis-éier-en karamellisieren (D)caraméliser (F)
Stammformen karamellis-éier-enkaramellis-éier-tkaramellis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkaramellis-éier-en
dukaramellis-éier-s
hien/si,hatt/etkaramellis-éier-t
mirkaramellis-éier-en
dirkaramellis-éier-t
sikaramellis-éier-en
Passé composé
echhukaramellis-éier-t
duhueskaramellis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkaramellis-éier-t
mirhukaramellis-éier-t
dirhuttkaramellis-éier-t
sihukaramellis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkaramellis-éier-t
duhaskaramellis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkaramellis-éier-t
mirhatekaramellis-éier-t
dirhatkaramellis-éier-t
sihatekaramellis-éier-t
Futur I
echwäert karamellis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karamellis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkaramellis-éier-en
dugéifskaramellis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkaramellis-éier-en
mirgéifekaramellis-éier-en
dirgéiftkaramellis-éier-en
sigéifekaramellis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkaramellis-éier-t
duhässkaramellis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkaramellis-éier-t
mirhättekaramellis-éier-t
dirhättkaramellis-éier-t
sihättekaramellis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaramellis-éier!
Plurielkaramellis-éier-t!
karamellis-éier-t
karamellis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles