E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

karbonis-éier-en verkohlen, karbonisieren (D)carboniser (F)
Stammformen karbonis-éier-enkarbonis-éier-tkarbonis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkarbonis-éier-en
dukarbonis-éier-s
hien/si,hatt/etkarbonis-éier-t
mirkarbonis-éier-en
dirkarbonis-éier-t
sikarbonis-éier-en
Passé composé
echhukarbonis-éier-t
duhueskarbonis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkarbonis-éier-t
mirhukarbonis-éier-t
dirhuttkarbonis-éier-t
sihukarbonis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkarbonis-éier-t
duhaskarbonis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkarbonis-éier-t
mirhatekarbonis-éier-t
dirhatkarbonis-éier-t
sihatekarbonis-éier-t
Futur I
echwäert karbonis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karbonis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkarbonis-éier-en
dugéifskarbonis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkarbonis-éier-en
mirgéifekarbonis-éier-en
dirgéiftkarbonis-éier-en
sigéifekarbonis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkarbonis-éier-t
duhässkarbonis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkarbonis-éier-t
mirhättekarbonis-éier-t
dirhättkarbonis-éier-t
sihättekarbonis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkarbonis-éier!
Plurielkarbonis-éier-t!
karbonis-éier-t
karbonis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles