E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

karfénkelen glitzern (D)scintiller (F)
Stammformen karfénkelenkarfénkeltgekarfénkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkarfénkelen
dukarfénkels
hien/si,hatt/etkarfénkelt
mirkarfénkelen
dirkarfénkelt
sikarfénkelen
Passé composé
echhugekarfénkelt
duhuesgekarfénkelt
hien/si,hatt/ethuetgekarfénkelt
mirhugekarfénkelt
dirhuttgekarfénkelt
sihugekarfénkelt
Plus-que-parfait
echhatgekarfénkelt
duhasgekarfénkelt
hien/si,hatt/ethatgekarfénkelt
mirhategekarfénkelt
dirhatgekarfénkelt
sihategekarfénkelt
Futur I
echwäert karfénkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekarfénkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkarfénkelen
dugéifskarfénkelen
hien/si,hatt/etgéifkarfénkelen
mirgéifekarfénkelen
dirgéiftkarfénkelen
sigéifekarfénkelen
Conditionnel Passé composé
echhättgekarfénkelt
duhässgekarfénkelt
hien/si,hatt/ethättgekarfénkelt
mirhättegekarfénkelt
dirhättgekarfénkelt
sihättegekarfénkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkarfénkel!
Plurielkarfénkelt!
gekarfénkelt
karfénkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles