E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

karik-éier-en karikieren (D)caricaturer (F)
Stammformen karik-éier-enkarik-éier-tkarik-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkarik-éier-en
dukarik-éier-s
hien/si,hatt/etkarik-éier-t
mirkarik-éier-en
dirkarik-éier-t
sikarik-éier-en
Passé composé
echhukarik-éier-t
duhueskarik-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkarik-éier-t
mirhukarik-éier-t
dirhuttkarik-éier-t
sihukarik-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkarik-éier-t
duhaskarik-éier-t
hien/si,hatt/ethatkarik-éier-t
mirhatekarik-éier-t
dirhatkarik-éier-t
sihatekarik-éier-t
Futur I
echwäert karik-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karik-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkarik-éier-en
dugéifskarik-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkarik-éier-en
mirgéifekarik-éier-en
dirgéiftkarik-éier-en
sigéifekarik-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkarik-éier-t
duhässkarik-éier-t
hien/si,hatt/ethättkarik-éier-t
mirhättekarik-éier-t
dirhättkarik-éier-t
sihättekarik-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkarik-éier!
Plurielkarik-éier-t!
karik-éier-t
karik-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles