E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akass-éier-en einkassieren (D)encaisser (F)
Stammformen akass-éier-enkass-éier-t anakass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkass-éier-en an
dukass-éier-s an
hien/si,hatt/etkass-éier-t an
mirkass-éier-en an
dirkass-éier-t an
sikass-éier-en an
Passé composé
echhunnakass-éier-t
duhuesakass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetakass-éier-t
mirhunnakass-éier-t
dirhuttakass-éier-t
sihunnakass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatakass-éier-t
duhasakass-éier-t
hien/si,hatt/ethatakass-éier-t
mirhatenakass-éier-t
dirhatakass-éier-t
sihatenakass-éier-t
Futur I
echwäert akass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakass-éier-en
dugéifsakass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifakass-éier-en
mirgéifenakass-éier-en
dirgéiftakass-éier-en
sigéifenakass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättakass-éier-t
duhässakass-éier-t
hien/si,hatt/ethättakass-éier-t
mirhättenakass-éier-t
dirhättakass-éier-t
sihättenakass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkass-éier an!
Plurielkass-éier-t an!
akass-éier-t
akass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kass-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles