E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kass-éier-en kassieren (D)encaisser (F)
Stammformen kass-éier-enkass-éier-tkass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkass-éier-en
dukass-éier-s
hien/si,hatt/etkass-éier-t
mirkass-éier-en
dirkass-éier-t
sikass-éier-en
Passé composé
echhukass-éier-t
duhueskass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkass-éier-t
mirhukass-éier-t
dirhuttkass-éier-t
sihukass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkass-éier-t
duhaskass-éier-t
hien/si,hatt/ethatkass-éier-t
mirhatekass-éier-t
dirhatkass-éier-t
sihatekass-éier-t
Futur I
echwäert kass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkass-éier-en
dugéifskass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkass-éier-en
mirgéifekass-éier-en
dirgéiftkass-éier-en
sigéifekass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkass-éier-t
duhässkass-éier-t
hien/si,hatt/ethättkass-éier-t
mirhättekass-éier-t
dirhättkass-éier-t
sihättekass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkass-éier!
Plurielkass-éier-t!
kass-éier-t
kass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akass-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles