E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kastréieren kastrieren (D)castrer (F)
Stammformen kastréierenkastréiertkastréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkastréieren
dukastréiers
hien/si,hatt/etkastréiert
mirkastréieren
dirkastréiert
sikastréieren
Passé composé
echhukastréiert
duhueskastréiert
hien/si,hatt/ethuetkastréiert
mirhukastréiert
dirhuttkastréiert
sihukastréiert
Plus-que-parfait
echhatkastréiert
duhaskastréiert
hien/si,hatt/ethatkastréiert
mirhatekastréiert
dirhatkastréiert
sihatekastréiert
Futur I
echwäert kastréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kastréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkastréieren
dugéifskastréieren
hien/si,hatt/etgéifkastréieren
mirgéifekastréieren
dirgéiftkastréieren
sigéifekastréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkastréiert
duhässkastréiert
hien/si,hatt/ethättkastréiert
mirhättekastréiert
dirhättkastréiert
sihättekastréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkastréier!
Plurielkastréiert!
kastréiert
kastréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles