E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kastr-éier-en kastrieren (D)castrer (F)
Stammformen kastr-éier-enkastr-éier-tkastr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkastr-éier-en
dukastr-éier-s
hien/si,hatt/etkastr-éier-t
mirkastr-éier-en
dirkastr-éier-t
sikastr-éier-en
Passé composé
echhukastr-éier-t
duhueskastr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkastr-éier-t
mirhukastr-éier-t
dirhuttkastr-éier-t
sihukastr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkastr-éier-t
duhaskastr-éier-t
hien/si,hatt/ethatkastr-éier-t
mirhatekastr-éier-t
dirhatkastr-éier-t
sihatekastr-éier-t
Futur I
echwäert kastr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kastr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkastr-éier-en
dugéifskastr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkastr-éier-en
mirgéifekastr-éier-en
dirgéiftkastr-éier-en
sigéifekastr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkastr-éier-t
duhässkastr-éier-t
hien/si,hatt/ethättkastr-éier-t
mirhättekastr-éier-t
dirhättkastr-éier-t
sihättekastr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkastr-éier!
Plurielkastr-éier-t!
kastr-éier-t
kastr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles