E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

katalogis-éier-en katalogis-ieren (D)cataloguer (F)
Stammformen katalogis-éier-enkatalogis-éier-tkatalogis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkatalogis-éier-en
dukatalogis-éier-s
hien/si,hatt/etkatalogis-éier-t
mirkatalogis-éier-en
dirkatalogis-éier-t
sikatalogis-éier-en
Passé composé
echhukatalogis-éier-t
duhueskatalogis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkatalogis-éier-t
mirhukatalogis-éier-t
dirhuttkatalogis-éier-t
sihukatalogis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkatalogis-éier-t
duhaskatalogis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkatalogis-éier-t
mirhatekatalogis-éier-t
dirhatkatalogis-éier-t
sihatekatalogis-éier-t
Futur I
echwäert katalogis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katalogis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkatalogis-éier-en
dugéifskatalogis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkatalogis-éier-en
mirgéifekatalogis-éier-en
dirgéiftkatalogis-éier-en
sigéifekatalogis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkatalogis-éier-t
duhässkatalogis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkatalogis-éier-t
mirhättekatalogis-éier-t
dirhättkatalogis-éier-t
sihättekatalogis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkatalogis-éier!
Plurielkatalogis-éier-t!
katalogis-éier-t
katalogis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles