E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accouch-éier-en entbinden, gebären (D)accoucher (F)
Stammformen accouch-éier-enaccouch-éier-taccouch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccouch-éier-en
duaccouch-éier-s
hien/si,hatt/etaccouch-éier-t
miraccouch-éier-en
diraccouch-éier-t
siaccouch-éier-en
Passé composé
echhunnaccouch-éier-t
duhuesaccouch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccouch-éier-t
mirhunnaccouch-éier-t
dirhuttaccouch-éier-t
sihunnaccouch-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccouch-éier-t
duhasaccouch-éier-t
hien/si,hatt/ethataccouch-éier-t
mirhatenaccouch-éier-t
dirhataccouch-éier-t
sihatenaccouch-éier-t
Futur I
echwäert accouch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accouch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccouch-éier-en
dugéifsaccouch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccouch-éier-en
mirgéifenaccouch-éier-en
dirgéiftaccouch-éier-en
sigéifenaccouch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccouch-éier-t
duhässaccouch-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccouch-éier-t
mirhättenaccouch-éier-t
dirhättaccouch-éier-t
sihättenaccouch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccouch-éier!
Plurielaccouch-éier-t!
accouch-éier-t
accouch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles