E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbéi-en verbiegen (D)plier (F)to deform (E)
Stammformen verbéi-enverbéi-tverbéi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbéi-en
duverbéi-s
hien/si,hatt/etverbéi-t
mirverbéi-en
dirverbéi-t
siverbéi-en
Passé composé
echhuverbéi-t
duhuesverbéi-t
hien/si,hatt/ethuetverbéi-t
mirhuverbéi-t
dirhuttverbéi-t
sihuverbéi-t
Plus-que-parfait
echhatverbéi-t
duhasverbéi-t
hien/si,hatt/ethatverbéi-t
mirhateverbéi-t
dirhatverbéi-t
sihateverbéi-t
Futur I
echwäert verbéi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbéi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbéi-en
dugéifsverbéi-en
hien/si,hatt/etgéifverbéi-en
mirgéifeverbéi-en
dirgéiftverbéi-en
sigéifeverbéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättverbéi-t
duhässverbéi-t
hien/si,hatt/ethättverbéi-t
mirhätteverbéi-t
dirhättverbéi-t
sihätteverbéi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbéi!
Plurielverbéi-t!
verbéi-t
verbéi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéi-enbéi-enëmbéi-enofbéi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles