E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmkatz-en wiederkotzen, wiedergeben (D)
Stammformen erėmkatz-enkatz-t erėmerėmge-katz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkatz-en erėm
dukatz erėm
hien/si,hatt/etkatz-t erėm
mirkatz-en erėm
dirkatz-t erėm
sikatz-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-katz-t
duhueserėmge-katz-t
hien/si,hatt/ethueterėmge-katz-t
mirhunnerėmge-katz-t
dirhutterėmge-katz-t
sihunnerėmge-katz-t
Plus-que-parfait
echhaterėmge-katz-t
duhaserėmge-katz-t
hien/si,hatt/ethaterėmge-katz-t
mirhatenerėmge-katz-t
dirhaterėmge-katz-t
sihatenerėmge-katz-t
Futur I
echwäert erėmkatz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-katz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmkatz-en
dugéifserėmkatz-en
hien/si,hatt/etgéiferėmkatz-en
mirgéifenerėmkatz-en
dirgéifterėmkatz-en
sigéifenerėmkatz-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-katz-t
duhässerėmge-katz-t
hien/si,hatt/ethätterėmge-katz-t
mirhättenerėmge-katz-t
dirhätterėmge-katz-t
sihättenerėmge-katz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkatz erėm!
Plurielkatz-t erėm!
erėmge-katz-t
erėmkatz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bekatz-enkatz-enukatz-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles