E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akéieren einkehren (D)
Stammformen akéierenkéiert anagekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkéieren an
dukéiers an
hien/si,hatt/etkéiert an
mirkéieren an
dirkéiert an
sikéieren an
Passé composé
echhunnagekéiert
duhuesagekéiert
hien/si,hatt/ethuetagekéiert
mirhunnagekéiert
dirhuttagekéiert
sihunnagekéiert
Plus-que-parfait
echhatagekéiert
duhasagekéiert
hien/si,hatt/ethatagekéiert
mirhatenagekéiert
dirhatagekéiert
sihatenagekéiert
Futur I
echwäert akéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakéieren
dugéifsakéieren
hien/si,hatt/etgéifakéieren
mirgéifenakéieren
dirgéiftakéieren
sigéifenakéieren
Conditionnel Passé composé
echhättagekéiert
duhässagekéiert
hien/si,hatt/ethättagekéiert
mirhättenagekéiert
dirhättagekéiert
sihättenagekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkéier an!
Plurielkéiert an!
agekéiert
akéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikéierenbekéierendropkéierenëmkéierenerauskéierenkéierenofkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren zoukéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles