E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

béi-en biegen (D)tordre, courber (F)bending (E)
Stammformen béi-enbéi-tge-béi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéi-en
dubéi-s
hien/si,hatt/etbéi-t
mirbéi-en
dirbéi-t
sibéi-en
Passé composé
echhuge-béi-t
duhuesge-béi-t
hien/si,hatt/ethuetge-béi-t
mirhuge-béi-t
dirhuttge-béi-t
sihuge-béi-t
Plus-que-parfait
echhatge-béi-t
duhasge-béi-t
hien/si,hatt/ethatge-béi-t
mirhatege-béi-t
dirhatge-béi-t
sihatege-béi-t
Futur I
echwäert béi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-béi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbéi-en
dugéifsbéi-en
hien/si,hatt/etgéifbéi-en
mirgéifebéi-en
dirgéiftbéi-en
sigéifebéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-béi-t
duhässge-béi-t
hien/si,hatt/ethättge-béi-t
mirhättege-béi-t
dirhättge-béi-t
sihättege-béi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéi!
Plurielbéi-t!
ge-béi-t
béi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéi-enëmbéi-enofbéi-enverbéi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles