E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mkier-en umkehren (D)faire demi-tour, retourner (F)
Stammformen mkier-enkier-t mmge-kier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkier-en m
dukier-s m
hien/si,hatt/etkier-t m
mirkier-en m
dirkier-t m
sikier-en m
Pass compos
echhunnmge-kier-t
duhuesmge-kier-t
hien/si,hatt/ethuetmge-kier-t
mirhunnmge-kier-t
dirhuttmge-kier-t
sihunnmge-kier-t
Plus-que-parfait
echhatmge-kier-t
duhasmge-kier-t
hien/si,hatt/ethatmge-kier-t
mirhatenmge-kier-t
dirhatmge-kier-t
sihatenmge-kier-t
Futur I
echwäert mkier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-kier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmkier-en
dugéifsmkier-en
hien/si,hatt/etgéifmkier-en
mirgéifenmkier-en
dirgéiftmkier-en
sigéifenmkier-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-kier-t
duhssmge-kier-t
hien/si,hatt/ethttmge-kier-t
mirhttenmge-kier-t
dirhttmge-kier-t
sihttenmge-kier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkier m!
Plurielkier-t m!
mge-kier-t
mkier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akier-enbikier-enbekier-endropkier-enerauskier-enkier-enofkier-enukier-enverkier-envirverkier-en zoukier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles