E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kéieren drehen, wenden (D)tourner (F)
Stammformen kéierenkéiertgekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkéieren
dukéiers
hien/si,hatt/etkéiert
mirkéieren
dirkéiert
sikéieren
Passé composé
echhugekéiert
duhuesgekéiert
hien/si,hatt/ethuetgekéiert
mirhugekéiert
dirhuttgekéiert
sihugekéiert
Plus-que-parfait
echhatgekéiert
duhasgekéiert
hien/si,hatt/ethatgekéiert
mirhategekéiert
dirhatgekéiert
sihategekéiert
Futur I
echwäert kéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkéieren
dugéifskéieren
hien/si,hatt/etgéifkéieren
mirgéifekéieren
dirgéiftkéieren
sigéifekéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgekéiert
duhässgekéiert
hien/si,hatt/ethättgekéiert
mirhättegekéiert
dirhättgekéiert
sihättegekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkéier!
Plurielkéiert!
gekéiert
kéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéierenbäikéierenbekéierendropkéierenëmkéierenerauskéierenofkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren zoukéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles