E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beicht-en beichten (D)confesser (F)to confess (E)
Stammformen beicht-enbeich-tge-beich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeicht-en
dubeicht-s
hien/si,hatt/etbeich-t
mirbeicht-en
dirbeich-t
sibeicht-en
Pass compos
echhuge-beich-t
duhuesge-beich-t
hien/si,hatt/ethuetge-beich-t
mirhuge-beich-t
dirhuttge-beich-t
sihuge-beich-t
Plus-que-parfait
echhatge-beich-t
duhasge-beich-t
hien/si,hatt/ethatge-beich-t
mirhatege-beich-t
dirhatge-beich-t
sihatege-beich-t
Futur I
echwäert beicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-beich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeicht-en
dugéifsbeicht-en
hien/si,hatt/etgéifbeicht-en
mirgéifebeicht-en
dirgéiftbeicht-en
sigéifebeicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-beich-t
duhssge-beich-t
hien/si,hatt/ethttge-beich-t
mirhättege-beich-t
dirhttge-beich-t
sihättege-beich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeicht!
Plurielbeich-t!
ge-beich-t
beicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles