E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akelleren einkellern (D)faire provision de (F)
Stammformen akellerenkellert anagekellert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkelleren an
dukellers an
hien/si,hatt/etkellert an
mirkelleren an
dirkellert an
sikelleren an
Pass compos
echhunnagekellert
duhuesagekellert
hien/si,hatt/ethuetagekellert
mirhunnagekellert
dirhuttagekellert
sihunnagekellert
Plus-que-parfait
echhatagekellert
duhasagekellert
hien/si,hatt/ethatagekellert
mirhatenagekellert
dirhatagekellert
sihatenagekellert
Futur I
echwäert akelleren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekellert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakelleren
dugéifsakelleren
hien/si,hatt/etgéifakelleren
mirgéifenakelleren
dirgéiftakelleren
sigéifenakelleren
Conditionnel Pass compos
echhttagekellert
duhssagekellert
hien/si,hatt/ethttagekellert
mirhttenagekellert
dirhttagekellert
sihttenagekellert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeller an!
Plurielkellert an!
agekellert
akelleren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerkelleren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles