E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kėmmen seufzen (D)
Stammformen kėmmenkėmmtgekėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkėmmen
dukėmms
hien/si,hatt/etkėmmt
mirkėmmen
dirkėmmt
sikėmmen
Passé composé
echhugekėmmt
duhuesgekėmmt
hien/si,hatt/ethuetgekėmmt
mirhugekėmmt
dirhuttgekėmmt
sihugekėmmt
Plus-que-parfait
echhatgekėmmt
duhasgekėmmt
hien/si,hatt/ethatgekėmmt
mirhategekėmmt
dirhatgekėmmt
sihategekėmmt
Futur I
echwäert kėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkėmmen
dugéifskėmmen
hien/si,hatt/etgéifkėmmen
mirgéifekėmmen
dirgéiftkėmmen
sigéifekėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättgekėmmt
duhässgekėmmt
hien/si,hatt/ethättgekėmmt
mirhättegekėmmt
dirhättgekėmmt
sihättegekėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkėmm!
Plurielkėmmt!
gekėmmt
kėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles