E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech bekėmmeren sich kümmern (D)s'occuper (F)
Stammformen sech bekėmmerensech bekėmmertbekėmmert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbekėmmere mech
dubekėmmers dech
hien/si,hatt/etbekėmmert sech
mirbekėmmeren eis
dirbekėmmert iech
sibekėmmere sech
Passé composé
echhumechbekėmmert
duhuesdechbekėmmert
hien/si,hatt/ethuetsechbekėmmert
mirhunneisbekėmmert
dirhuttiechbekėmmert
sihusechbekėmmert
Plus-que-parfait
echhatmechbekėmmert
duhasdechbekėmmert
hien/si,hatt/ethatsechbekėmmert
mirhateneisbekėmmert
dirhatiechbekėmmert
sihatesechbekėmmert
Futur I
echwäert bekėmmeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekėmmert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekėmmeren
dugéifsbekėmmeren
hien/si,hatt/etgéifbekėmmeren
mirgéifebekėmmeren
dirgéiftbekėmmeren
sigéifebekėmmeren
Conditionnel Passé composé
echhättmechbekėmmert
duhässdechbekėmmert
hien/si,hatt/ethättsechbekėmmert
mirhätteneisbekėmmert
dirhättiechbekėmmert
sihättesechbekėmmert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekėmmerdech!
Plurielbekėmmertiech!
bekėmmert
bekėmmeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kėmmeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles