E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kéngen keimen (D)germer (F)
Stammformen kéngenkéngtgekéngt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkéngen
dukéngs
hien/si,hatt/etkéngt
mirkéngen
dirkéngt
sikéngen
Passé composé
echhugekéngt
duhuesgekéngt
hien/si,hatt/ethuetgekéngt
mirhugekéngt
dirhuttgekéngt
sihugekéngt
Plus-que-parfait
echhatgekéngt
duhasgekéngt
hien/si,hatt/ethatgekéngt
mirhategekéngt
dirhatgekéngt
sihategekéngt
Futur I
echwäert kéngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekéngt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkéngen
dugéifskéngen
hien/si,hatt/etgéifkéngen
mirgéifekéngen
dirgéiftkéngen
sigéifekéngen
Conditionnel Passé composé
echhättgekéngt
duhässgekéngt
hien/si,hatt/ethättgekéngt
mirhättegekéngt
dirhättgekéngt
sihättegekéngt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkéng!
Plurielkéngt!
gekéngt
kéngen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erkéngen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles