E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmerkenn-en wiedererkennen (D) – reconnaītre (F)
Stammformen erėmerkenn-enerkenn-t erėmerėmerkannt
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (erėm-er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerkenn-en erėm
duerkenn-s erėm
hien/si,hatt/eterkenn-t erėm
mirerkenn-en erėm
direrkenn-t erėm
sierkenn-en erėm
Passé composé
echhunnerėmerkannt
duhueserėmerkannt
hien/si,hatt/ethueterėmerkannt
mirhunnerėmerkannt
dirhutterėmerkannt
sihunnerėmerkannt
Plus-que-parfait
echhaterėmerkannt
duhaserėmerkannt
hien/si,hatt/ethaterėmerkannt
mirhatenerėmerkannt
dirhaterėmerkannt
sihatenerėmerkannt
Modale Futur I
echwäert erėmerkenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erėmerkannt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmerkenn-en
dugéifserėmerkenn-en
hien/si,hatt/etgéiferėmerkenn-en
mirgéifenerėmerkenn-en
dirgéifterėmerkenn-en
sigéifenerėmerkenn-en
Conditionnel passé composé
echhätterėmerkannt
duhässerėmerkannt
hien/si,hatt/ethätterėmerkannt
mirhättenerėmerkannt
dirhätterėmerkannt
sihättenerėmerkannt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkenn erėm!
Plurielerkenn-t erėm!
erėmerkannt
erėmerkenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskenn-enbekenn-enerkenn-enkenn-enoferkenn-en unerkenn-en verkenn-enzouerkenn-en
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles