E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kėnnen können (D)pouvoir (F)can (E)poder (P)
Stammformen kėnnenkannkonnt / kėnnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten bei Modalverbverwendung kann das Partizip auch kéinten lauten
Indikativ Aktiv
Présent
echkann
dukanns
hien/si,hatt/etkann
mirkėnnen
dirkėnnt
sikėnnen
Prétérit
echkonnt
dukonnts
hien/si,hatt/etkonnt
mirkonnten
dirkonnt
sikonnten
Passé composé
echhukonnt / kėnnen
duhueskonnt / kėnnen
hien/si,hatt/ethuetkonnt / kėnnen
mirhukonnt / kėnnen
dirhuttkonnt / kėnnen
sihukonnt / kėnnen
Plus-que-parfait
echhatkonnt / kėnnen
duhaskonnt / kėnnen
hien/si,hatt/ethatkonnt / kėnnen
mirhatekonnt / kėnnen
dirhatkonnt / kėnnen
sihatekonnt / kėnnen
Futur I
echwäert kėnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konnt / kėnnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkéint
dukéints
hien/si,hatt/etkéint
mirkéinten
dirkéint
sikéinten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkėnnen
dugéifskėnnen
hien/si,hatt/etgéifkėnnen
mirgéifekėnnen
dirgéiftkėnnen
sigéifekėnnen
Conditionnel Passé composé
echhättkonnt / kėnnen
duhässkonnt / kėnnen
hien/si,hatt/ethättkonnt / kėnnen
mirhättekonnt / kėnnen
dirhättkonnt / kėnnen
sihättekonnt / kėnnen
Imperativ Partizip Infinitiv
konnt / kėnnen
kėnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles