E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erkėnnegen erkundigen (D)renseigner (F)
Stammformen sech erkėnnegensech erkėnnegterkėnnegt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerkėnnege mech
duerkėnnegs dech
hien/si,hatt/eterkėnnegt sech
mirerkėnnegen eis
direrkėnnegt iech
sierkėnnege sech
Passé composé
echhumecherkėnnegt
duhuesdecherkėnnegt
hien/si,hatt/ethuetsecherkėnnegt
mirhunneiserkėnnegt
dirhuttiecherkėnnegt
sihusecherkėnnegt
Plus-que-parfait
echhatmecherkėnnegt
duhasdecherkėnnegt
hien/si,hatt/ethatsecherkėnnegt
mirhateneiserkėnnegt
dirhatiecherkėnnegt
sihatesecherkėnnegt
Futur I
echwäert erkėnnegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkėnnegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferkėnnegen
dugéifserkėnnegen
hien/si,hatt/etgéiferkėnnegen
mirgéifenerkėnnegen
dirgéifterkėnnegen
sigéifenerkėnnegen
Conditionnel Passé composé
echhättmecherkėnnegt
duhässdecherkėnnegt
hien/si,hatt/ethättsecherkėnnegt
mirhätteneiserkėnnegt
dirhättiecherkėnnegt
sihättesecherkėnnegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkėnnegdech!
Plurielerkėnnegtiech!
erkėnnegt
erkėnnegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukėnnegenverkėnnegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles