E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erkėnneg-en erkundigen (D)renseigner (F)
Stammformen sech erkėnneg-ensech erkėnneg-terkėnneg-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerkėnneg-e mech
duerkėnneg-s dech
hien/si,hatt/eterkėnneg-t sech
mirerkėnneg-en eis
direrkėnneg-t iech
sierkėnneg-e sech
Passé composé
echhumecherkėnneg-t
duhuesdecherkėnneg-t
hien/si,hatt/ethuetsecherkėnneg-t
mirhunneiserkėnneg-t
dirhuttiecherkėnneg-t
sihusecherkėnneg-t
Plus-que-parfait
echhatmecherkėnneg-t
duhasdecherkėnneg-t
hien/si,hatt/ethatsecherkėnneg-t
mirhateneiserkėnneg-t
dirhatiecherkėnneg-t
sihatesecherkėnneg-t
Futur I
echwäert erkėnneg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkėnneg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferkėnneg-en
dugéifserkėnneg-en
hien/si,hatt/etgéiferkėnneg-en
mirgéifenerkėnneg-en
dirgéifterkėnneg-en
sigéifenerkėnneg-en
Conditionnel Passé composé
echhättmecherkėnneg-t
duhässdecherkėnneg-t
hien/si,hatt/ethättsecherkėnneg-t
mirhätteneiserkėnneg-t
dirhättiecherkėnneg-t
sihättesecherkėnneg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkėnnegdech!
Plurielerkėnneg-tiech!
erkėnneg-t
erkėnneg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukėnneg-enverkėnneg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles