E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech ukėnneg-en ankündigen (D)annoncer (F)
Stammformen sech ukėnneg-enkėnneg-t sech unukėnneg-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkėnneg-e mech un
dukėnneg-s dech un
hien/si,hatt/etkėnneg-t sech un
mirkėnneg-en eis un
dirkėnneg-t iech un
sikėnneg-e sech un
Passé composé
echhumechukėnneg-t
duhuesdechukėnneg-t
hien/si,hatt/ethuetsechukėnneg-t
mirhunneisukėnneg-t
dirhuttiechukėnneg-t
sihusechukėnneg-t
Plus-que-parfait
echhatmechukėnneg-t
duhasdechukėnneg-t
hien/si,hatt/ethatsechukėnneg-t
mirhateneisukėnneg-t
dirhatiechukėnneg-t
sihatesechukėnneg-t
Futur I
echwäert ukėnneg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ukėnneg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukėnneg-en
dugéifsukėnneg-en
hien/si,hatt/etgéifukėnneg-en
mirgéifenukėnneg-en
dirgéiftukėnneg-en
sigéifenukėnneg-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechukėnneg-t
duhässdechukėnneg-t
hien/si,hatt/ethättsechukėnneg-t
mirhätteneisukėnneg-t
dirhättiechukėnneg-t
sihättesechukėnneg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkėnneg dech un!
Plurielkėnneg-t iech un!
ukėnneg-t
ukėnneg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erkėnneg-enverkėnneg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles