E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech verkėnnegen verkünden (D)proclamer, annoncer (F)
Stammformen sech verkėnnegensech verkėnnegtverkėnnegt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverkėnnege mech
duverkėnnegs dech
hien/si,hatt/etverkėnnegt sech
mirverkėnnegen eis
dirverkėnnegt iech
siverkėnnege sech
Passé composé
echhumechverkėnnegt
duhuesdechverkėnnegt
hien/si,hatt/ethuetsechverkėnnegt
mirhunneisverkėnnegt
dirhuttiechverkėnnegt
sihusechverkėnnegt
Plus-que-parfait
echhatmechverkėnnegt
duhasdechverkėnnegt
hien/si,hatt/ethatsechverkėnnegt
mirhateneisverkėnnegt
dirhatiechverkėnnegt
sihatesechverkėnnegt
Futur I
echwäert verkėnnegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkėnnegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkėnnegen
dugéifsverkėnnegen
hien/si,hatt/etgéifverkėnnegen
mirgéifeverkėnnegen
dirgéiftverkėnnegen
sigéifeverkėnnegen
Conditionnel Passé composé
echhättmechverkėnnegt
duhässdechverkėnnegt
hien/si,hatt/ethättsechverkėnnegt
mirhätteneisverkėnnegt
dirhättiechverkėnnegt
sihättesechverkėnnegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkėnnegdech!
Plurielverkėnnegtiech!
verkėnnegt
verkėnnegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erkėnnegenukėnnegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles