E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech verkėnneg-en verkünden (D)proclamer, annoncer (F)
Stammformen sech verkėnneg-ensech verkėnneg-tverkėnneg-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverkėnneg-e mech
duverkėnneg-s dech
hien/si,hatt/etverkėnneg-t sech
mirverkėnneg-en eis
dirverkėnneg-t iech
siverkėnneg-e sech
Passé composé
echhumechverkėnneg-t
duhuesdechverkėnneg-t
hien/si,hatt/ethuetsechverkėnneg-t
mirhunneisverkėnneg-t
dirhuttiechverkėnneg-t
sihusechverkėnneg-t
Plus-que-parfait
echhatmechverkėnneg-t
duhasdechverkėnneg-t
hien/si,hatt/ethatsechverkėnneg-t
mirhateneisverkėnneg-t
dirhatiechverkėnneg-t
sihatesechverkėnneg-t
Futur I
echwäert verkėnneg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkėnneg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkėnneg-en
dugéifsverkėnneg-en
hien/si,hatt/etgéifverkėnneg-en
mirgéifeverkėnneg-en
dirgéiftverkėnneg-en
sigéifeverkėnneg-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechverkėnneg-t
duhässdechverkėnneg-t
hien/si,hatt/ethättsechverkėnneg-t
mirhätteneisverkėnneg-t
dirhättiechverkėnneg-t
sihättesechverkėnneg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkėnnegdech!
Plurielverkėnneg-tiech!
verkėnneg-t
verkėnneg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erkėnneg-enukėnneg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles