E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerkėssen zerküssen (D)
Stammformen zerkėssenzerkėsstzerkėsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerkėssen
duzerkėss
hien/si,hatt/etzerkėsst
mirzerkėssen
dirzerkėsst
sizerkėssen
Passé composé
echhunnzerkėsst
duhueszerkėsst
hien/si,hatt/ethuetzerkėsst
mirhunnzerkėsst
dirhuttzerkėsst
sihunnzerkėsst
Plus-que-parfait
echhatzerkėsst
duhaszerkėsst
hien/si,hatt/ethatzerkėsst
mirhatenzerkėsst
dirhatzerkėsst
sihatenzerkėsst
Futur I
echwäert zerkėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkėssen
dugéifszerkėssen
hien/si,hatt/etgéifzerkėssen
mirgéifenzerkėssen
dirgéiftzerkėssen
sigéifenzerkėssen
Conditionnel Passé composé
echhättzerkėsst
duhässzerkėsst
hien/si,hatt/ethättzerkėsst
mirhättenzerkėsst
dirhättzerkėsst
sihättenzerkėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkėss!
Plurielzerkėsst!
zerkėsst
zerkėssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kėssen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles