E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kėssen küssen (D)embrasser qn. (F)
Stammformen kėssenkėsstgekėsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkėssen
dukėss
hien/si,hatt/etkėsst
mirkėssen
dirkėsst
sikėssen
Passé composé
echhugekėsst
duhuesgekėsst
hien/si,hatt/ethuetgekėsst
mirhugekėsst
dirhuttgekėsst
sihugekėsst
Plus-que-parfait
echhatgekėsst
duhasgekėsst
hien/si,hatt/ethatgekėsst
mirhategekėsst
dirhatgekėsst
sihategekėsst
Futur I
echwäert kėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkėssen
dugéifskėssen
hien/si,hatt/etgéifkėssen
mirgéifekėssen
dirgéiftkėssen
sigéifekėssen
Conditionnel Passé composé
echhättgekėsst
duhässgekėsst
hien/si,hatt/ethättgekėsst
mirhättegekėsst
dirhättgekėsst
sihättegekėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkėss!
Plurielkėsst!
gekėsst
kėssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerkėssen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles