E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kėss-en küssen (D)embrasser qn. (F)
Stammformen kėss-enkėss-tge-kėss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkėss-en
dukės-s
hien/si,hatt/etkėss-t
mirkėss-en
dirkėss-t
sikėss-en
Passé composé
echhuge-kėss-t
duhuesge-kėss-t
hien/si,hatt/ethuetge-kėss-t
mirhuge-kėss-t
dirhuttge-kėss-t
sihuge-kėss-t
Plus-que-parfait
echhatge-kėss-t
duhasge-kėss-t
hien/si,hatt/ethatge-kėss-t
mirhatege-kėss-t
dirhatge-kėss-t
sihatege-kėss-t
Futur I
echwäert kėss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kėss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkėss-en
dugéifskėss-en
hien/si,hatt/etgéifkėss-en
mirgéifekėss-en
dirgéiftkėss-en
sigéifekėss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kėss-t
duhässge-kėss-t
hien/si,hatt/ethättge-kėss-t
mirhättege-kėss-t
dirhättge-kėss-t
sihättege-kėss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkėss!
Plurielkėss-t!
ge-kėss-t
kėss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerkėss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles