E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abéissen einbüßen (D)perdre (cesser d'avoir) (F)
Stammformen abéissenbéisst anagebéisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéissen an
dubéiss an
hien/si,hatt/etbéisst an
mirbéissen an
dirbéisst an
sibéissen an
Passé composé
echhunnagebéisst
duhuesagebéisst
hien/si,hatt/ethuetagebéisst
mirhunnagebéisst
dirhuttagebéisst
sihunnagebéisst
Plus-que-parfait
echhatagebéisst
duhasagebéisst
hien/si,hatt/ethatagebéisst
mirhatenagebéisst
dirhatagebéisst
sihatenagebéisst
Futur I
echwäert abéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebéisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabéissen
dugéifsabéissen
hien/si,hatt/etgéifabéissen
mirgéifenabéissen
dirgéiftabéissen
sigéifenabéissen
Conditionnel Passé composé
echhättagebéisst
duhässagebéisst
hien/si,hatt/ethättagebéisst
mirhättenagebéisst
dirhättagebéisst
sihättenagebéisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéiss an!
Plurielbéisst an!
agebéisst
abéissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
béissenofbéissenverbéissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles